O autorze
Od 1992 roku zamieniłem:
- zarabianie na dokształcanie
- meblowanie na podróżowanie
- konsumowanie na inwestowanie
Ostatnio odkryłem też blogowanie.
Zapraszam
http://miropress.pl
strona na Facebooku

Jabłko rośnie jak szalone!

Cena akcji Apple od 2008 roku
Cena akcji Apple od 2008 roku
Apple bije ostatnio wszelkie rekordy. Czy będzie to cena akcji, kapitalizacja rynkowa, ilość sprzedanych tabletów, liczba deweloperów aplikacji czy też suma gotówki w bilansie - żadna inna firma nie może Apple dorównać. Czy ta dobra passa ma jakieś granice? Czy jabłkowe akcje będą wkrótce kosztować ponad 1000 USD?

Mój akademicki guru od wyceny spółek, prof. Aswath Damodaran ogłosił wczoraj na swym blogu, że sprzedał akcje Apple. Trzymał je nieustannie od kwietnia 1997 roku i jak wcześniej wielokrotnie deklarował - jest fanem produktów tej firmy.

Co ciekawe, nadal podtrzymuje swoją wycenę Apple na poziomie 700 USD za akcję. Dlaczego więc sprzedał? Czy popełnił błąd? Czy będzie tego żałował w przyszłości?

Prof. Damodaran podaje kilka powodów. Głównym z nich jest zmiana struktury akcjonariatu.

Akcje Apple rosną na fali trendu i do grona właścicieli dołączyli inwestorzy, którzy chcą na tej fali popłynąć. Nie są przy tym inwestorami długoterminowymi i gdy fala - jak każda fala - się załamie, będą ze spółki uciekać. Wedle Damodarana, do tej grupy należy dopisać także inwestorów instytucjonalnych, którzy stadnie nabywają teraz akcje, a że żyją od kwartału do kwartału (i taką mają pamięć), to mogą spowodować drastyczny spadek ceny, by ratować swój zysk przy pierwszej poważniejszej korekcie.

Druga grupa akcjonariuszy, z którą Damodaran nie czuje się komfortowo, to inwestorzy polujący na dywidendy. Uważa, że ogłoszenie przez zarząd Apple wypłaty dywidendy i skupu akcji w celu umorzenia było błędem strategicznym. W tej kwestii akurat z profesorem się nie zgadzam. Uważam, że Apple powinno zacząć takie działania znacznie wcześniej.

Mam nieodparte wrażenie, że za kilka lat Damodaran będzie czuł się tak jak ja teraz w odniesieniu do innej spółki - kupiłem kiedyś akcje LPP przy okazji giełdowego debiutu. Sprzedałem je z dużym zyskiem po 300 PLN za sztukę. Cała moja wiedza mówiła mi, że cena tych akcji już wyżej pójść nie może.


I gdy dziś cena dochodzi do 3000 PLN za sztukę, mogę tylko powoływać się na wzór na pieniądze.
Trwa ładowanie komentarzy...